Проекти

Проектът „FutureEU: Empowering Youth through Climate Models“ (2025) е финансиран по програмата Erasmus+ KA2 за малки партньорства и ще бъде реализиран в България, Северна Македония и Словения от съответните Асоциации за Обединените нации (UNAs).
Основната цел на проекта е да овласти младите хора от тези три държави да се ангажират с климатичната политика на Европейския съюз (ЕС). Той има за цел да предостави на участниците знания, лидерски и преговорни умения, необходими за справяне с климатичните предизвикателства, като същевременно насърчава равните възможности чрез активно включване на младежи от уязвими групи.
Това ще бъде постигнато чрез създаването на Академия на ЕС, където участниците ще изучават ЕС и климатичните промени, както и чрез организирането на три симулации на Модел ЕС—по една във всяка от участващите държави—позволяващи на младите хора да приложат своите умения в практическа среда.

Заедно с ученици и учители от клубове за ООН в 20 училища в 13 области на страната изпълняваме в продължение на 18 месеца проекта „Театър срещу тормоза в училище – ТеСТ“. Визията на проекта е училище без тормоз с добра среда за учене. Мисията на проекта е да обедини потенциала, идеите, усилията на ученическите клубове за ООН от националната ни мрежа да обсъдят, оценят и ТеСТват добри практики за противодействие на насилието и тормоза в училище. Целта е с инструментите на театъра и изкуството проектът да допринесе за създаване на култура на приемане, подкрепа и взаимно уважение в рамките на цялата училищна общност.
Проектът се изпълнява в рамките на проект INSPIRE: Подобряване на националната подкрепа за превенция, интервенция и отговор на насилието над деца, и овластяване на жертвите. Той е съфинансиран от Европейския съюз и фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ).

Проектът „Младежка инициатива за климата“ (2024) беше управляван от Дружеството за ООН в България и финансиран от Столична община. Проектът беше насочен към 6 училища в София с цел повишаване на осведомеността и разбирането на учениците за климатичните промени чрез образователни и творчески дейности. В края на проекта беше организирана симулация на COP 29 с участието на 60 души.

Проектът „Климатични герои“ (2023) беше финансиран от Европейската климатична инициатива (EUKI) и Германското федерално министерство на икономиката и климатичните действия (BMWK) и реализиран в сътрудничество с WWF-България, WWF-Румъния, WWF Адрия-Сърбия, Дружеството за ООН в България и Чешката фондация за екологично партньорство. Целта на проекта беше да ангажира и овласти младежи на възраст от 15 до 24 години, като повиши осведомеността им за климатичната криза и въздействието на разточителното потребление както на местно, така и на глобално ниво. Чрез проекта приблизително 120 млади участници от Централна и Източна Европа получиха обучение, което беше насочено към осигуряване на умения и знания, за да станат климатични лидери в своите общности. Дружеството за ООН в България улесни процеса по намиране и ангажиране на младежи в България.

Проектът „Младежка инициатива 16х16“ е посветен на изпълнението на Цел 16 от Целите на
ООН за устойчиво развитие (ЦУР16) която цели изграждане на мирно, справедливо и
приобщаващо общество и актизирането на младите хора за изпълнението на подцелите и индикаторите, които имат значение за България.

В инициативата се включиха 16 младежи от гр. София, които:
– преминаха обучение за цел 16 и значението и за България;
– организираха кампании, посветени на цел 16 в своите общности (училище, университети);
– създадоха концепция и подбраха съдържание за изложба от 8 информационни табла, съдържащи любопитна информация за отделни индикатори на цел 16, отнасящи се до света и България;

Изложбата беше представена в Народното събрание, Нов български университет и Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ „Св. Климент Охридски“.

Проект „ООН и младежта“ се финансира по програма „Европейски корпус за солидарност“ и се реализира в партньорство със сдружение „За теб“, гр. Варна.

Европейският корпус за солидарност“ е инициатива на Европейския съюз, която дава възможност на млади хора да извършват доброволческа дейност и да подкрепят каузи и инициативи в своята страна или в чужбина.

В рамките на проекта „ООН и младежта“, Дружество за ООН в България обучава и работи в продължение на една година с доброволци, които преминават въвеждащо обучение, след което се ангажират с цялостната дейност на организацията на ежедневна база – планиране и организиране на събития, поддържане на комуникационни канали, комуникация с партньори. Тази форма на структурирано доброволчество има за цел да развие у младежите ключови компетенции, които след това да им помогнат да се интегрират по-успешно на пазара на труда и в обществото.

Повече информация за дейността на доброволците и работата им в организацията може да следите в социалните мрежи на Дружество за ООН в България и на сайта на UNA News Bulgaria.
…………………………………………

Подкрепата на Европейската комисия не представлява одобрение на съдържанието на публикациите по проекта. Те отразяват гледните точки само на авторите и не може да се търси отговорност от Комисията за това как се употребява информацията, съдържаща се в тях.

Проектът „Млади репортери за мир“ беше изпълнен през 2022-2023 година от ДООНБ в партньорство с Фондация „За ново партньорство в журналистиката“, подкрепени от Фонд Активни граждани България. Целта на проекта е да допринесе за утвърждаване на журналистиката за мир като инструмент за подобряване на демократичната култура и гражданската осведоменост. Беше изработена програма за обучение и учебно помагало. Обучени бяха 30 млади журналисти за работа в чувствителна към фактите среда. Помагалото можете да намерите:

Целта на проекта е да предложи инструмент за мониторинг на напредъка на София по изпълнението ООН за устойчиво развитие. На фокус е цел 11 Устойчиви общности и градове, тя е насочена към превръщане на градовете и селищата в приобщаващи, безопасни, адаптивни и устойчиви места за живеене и включва няколко подцели. В рамките на проекта беше проведена кръгла маса с експерти за избор на индикатори, подходящи за наблюдение на прогреса в постигане на ЦУР.

Осъществен с подкрепата на Bridge 47 и Европейския съюз с цел да развие капацитета на учениците и учителите да наблюдават и оценяват прилагането на Целите за устойчиво развитие в училищния им живот. Помагалото по проекта можете да намерите:

В партньорство с Фондация „За ново партньорство в журналистиката“, финансиран от Фонд „Активни граждани“, с участието на преподаватели, ученици и журналисти от Варна, Велико Търново, Карнобат, Монтана и Пловдив. Помагалото по проекта можете да намерите:

Изпълнен в партньорство с Гърция, Унгария, Черна гора, Полша и Румъния. В България ДООНБ изпълни пилотен проект в град Карнобат. Изданието по проекта можете да видите:

Изпълнен с финансовата подкрепа на Национална програма за младежта (2016-202) на Министерство на младежта и спорта. Основна цел на МИКЦ “ЗаЕДНО” е да отговори на въпросите за основните права на човека, за  разпознаване и предотвратяване на езика на омразата, за придобиване на медийна грамотност и как да се ориентираме адекватно в потока от информация? 

Проектът „Заедно да посрещнем предизвикателствата пред света” се реализира през 2017 г. от Дружеството за ООН в България в партньорство със СОУ „Бачо Киро”, гр. Павликени, с помощта на клуба за ООН и координатора на този клуб. Целевите групи са ученици, учители и родители. Цел на проекта беше да съдейства за намаляване на рисковете от нарушаване на детските права и да стимулира ангажимента на учениците с дейности в собствения квартал, училище или общност, обхванати и от глобалните Цели за устойчиво развитие. Проектът стана възможен благодарение на фондация „Работилница за граждански инициативи” по програма „Дъга“ 2015-2017, с финансовата подкрепа на фондация „Велукс“.

Осъществен с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз в партньорство със 106-то ОУ „Григорий Цамблак“, София и СОУ „Бачо Киро“, Павликени. 40 ученика, отпаднали от училище, бяха върнати в класните стаи

Реализира в подкрепа на инициативата „София-Европейска столица на спорта 2018г. С обучения по права на човека са обхванати ученици от 5 училища в София. В рамките на проекта е публикувано изданието „Чанта на мира“, адаптирано на български език от (Pece bag for EuroMed Youth), съставено и с участието на ДООНБ. Изданието можете да намерите:

Реализиран по Програма ФАР „Развитие на гражданското общество 2002“ с идеята да предложи алтернативни форми на работа с децата, заплашени да напуснат твърде рано училище и да загубят всяка перспектива за по-достоен и добър живот. Прилага се методът „връстници обучават връстници“ по права на детето и менторска програма.

bg_BGBulgarian